MASAŻ NIEMOWLĄT
niemowlaki od 4 tygodni

Malutkie dziecko jak wszystkie młode ssaki jest bardzo wrażliwe na dotyk.
Dziecko, któremu rodzice nie skąpią pieszczot, jest bardziej pogodne. Uczy się, że dotyk jest naturalną formą wyrażania uczuć wobec najbliższych, a kontakt fizyczny zaczyna mu się kojarzyć z miłością. Jest też bardziej odporne na stres.
Kojącą moc dotyku można wykorzystywać świadomie. Na przykład kiedy niemowlę jest niespokojne, rozdrażnione albo nie może zasnąć ze zmęczenia, warto spróbować masażu. Regularne masowanie niemowlęcia zwiększa elastyczność mięśni, usprawnia koordynację ruchową, pomaga w uregulowaniu snu, poprawia trawienie, podnosi świadomość własnego ciała, jego granic; w ten sposób wzmaga poczucie bezpieczeństwa, poprawia i wzmaga więzi z rodzicem. Ma też korzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu gdyż podnosi odporność, pobudza układ krążenia i oddychania, stymuluje układ hormonalny. Systematycznie masowane dzieci szybciej się rozwijają i rosną, są spokojniejsze i bardziej odporne na infekcje.

Z masażem dla niemowląt najlepiej zacząć kiedy dziecko ma ok. 4 tygodni. Spotkania odbywają się w małych grupach (5-6 dzieci) raz w tygodniu i trwają 50 minut. Do masażu udostępniamy rodzicom olejek ze słodkich migdałów.

Na kurs masażu dla niemowląt należy przynieść kocyk i ręcznik dla dziecka.